Зустріч Міністра інфраструктури з блогерами

Зустріч Міністра інфраструктури з блогерами

Як деякі написали у соціальних мережах, це більш схоже на зустріч блогера з блогерами.

Зустріч почалася з погляду у майбутнє, був представлений концепт України, яку бачить пан Міністр у 2030 році.

Я б теж хотів її такою бачити, але поки маємо те що маємо, тому трохи моїх думок.

Всі ці перетворення потребують шалених коштів інвестування, як зазначають експерти, держава можливо виділить не більш 25% від усіх необхідних, а інші мають бути закордоні інвестиції.

Також хочу звернути увагу, що розвиток інфраструктури та всіх видів транспорту повинен бути взаємопов’язаним та збалансованим. Не може кожне підприємство мати свою непов’язану з іншими взаємозалежними підприємствами стратегію розвитку. А наразі в деяких галузях (підприємствах) так і є. 

Поки що, судячи з сьогодення, я не бачу загального бажання влади змінювати країну.

Державні портиПроблема з транзитом, імпортом/експортом товару, контейнерними перевезеннями, постійні перевірки контролюючими органами, які призводять до підриву довіри до держави і в результаті вантажі йдуть через інші порти. Авжеж є винятки, але це тільки заслуга керівництва порту і це не є системним підходом до вирішення проблеми взагалі. Мабуть, це й дало поштовх до концесії портів у майбутньому. Держава не є ефективним менеджером, вона тільки може збирати портові збори, адмініструвати та контролювати.

Залізниця. За останній час безпека дорожнього руху на залізниці настільки погіршилася, що деякі ЗМІ визначили залізницю як небезпечною.  Відсутність ремонтів полотна, локомотивів, відсутність капітальних інвестицій та плану розвитку залізниці, призводить до її занепаду. Про швидкісне сполучення понад 200 км/год, взагалі не може йти мова. Якщо вже не прийнято заходів, то палива на Укрзалізниці залишилося на декілька днів. Далі може бути СТОП.

Перевезення пасажирівЗа останні два роки, перевезення пасажирів з порушенням законодавства, стало нормою здійснення цього виду діяльності. На сьогодні бути «нелегалом» безпечніше та вигідніше. З кожним днем перевізників, які є у правовому полі, становиться менше. Лібералізація, про яку йде мова, призведе до беззаконня та хаосу в цьому виді діяльності. Лібералізувати треба ринок, який є і ти його контролюєш. Неможна лібералізувати того, чого немає.

Таксі95 % ринку за правовим полем. Замість того щоб писати та голосувати ЗУ «Про таксі», достатньо привести до відповідності реаліям існуючі закони та нормативно правові. Урегульованість їх змогла би вивести більшість з «тіні» у легальну площину.

Вантажні перевезенняСудячи зі статистики «Укртрансбезпеки» та стану доріг, які ми отримали на весні, з сумою яка була стягнута з порушників габаритно вагового контролю (ГВК), до сум вкладених у ремонт та утримання доріг - ефективність цього контролю наближається до нуля. Не професійний контроль режиму роботи та відпочинку. Цей контроль здійснюється, але місць для відпочинку, в достатній кількості не створено.

«Укртрансбезпека»Відсутність приведених у відповідність нормативно правових актів, що ставить під сумнів проведення ГВК, велика корупційна складова в отриманні ліцензій та контролю, як на шляхах так і портах. Озвучені суми хабарів від 500 грн до більш ніж 1000 грн. за «не проходження» ГВК. Велика кількість випадків затримання «силовими» структурами керівного та інспекторського складу інспекції на хабарях. До цього часу не вирішене питання, щодо фінансування інспекції.

Авіація. Відсутність реального плану розвитку регіональних аеропортів, відсутність їх стимулювання, фінансування. Немає діалогу з органами місцевого самоврядування, щодо спільного розвитку внутрішніх/міжнародних авіа перевезень.

РічкиПоки не буде Закону «Про внутрішні водні шляхи», казати про розвиток цього напрямку зарано. На сьогодні немає достатньої кількості інфраструктури, суден для здійснення повноцінних вантажних перевезень річкою.

Усі вищезазначені галузі напряму залежать від парламенту, котрий формує уряд. Уряд, в свою чергу, формує державну політику та контролює її виконання. Судячи з призначень, прийняття політичних рішень, відтоку/звільнення професійного керівного та середньої ланки складу підприємств, відомств, через деякий час втілювати державну політику буде нікому.  А падіння показників, деяких, державних підприємств, це підтверджує. 

Тому мені дуже б хотілось, щоб слова Володимира Омеляна, перетворились у реальність. Україна, яку презентував міністр, дуже «смачно» виглядає. Залишилось зовсім трохи - політику направити на зростання економіки, а не навпаки.

Тепер про захід з Міністром. Він почався з невеличкої, вступної промови, частину з неї я переніс з промовленого у текст.

Декілька слів про плани МІУ, щодо «Укрзалізниці» та залізничної галузі загалом:

«Я би дуже хотів, щоб парламент підтримав в проекті бюджету на 2018 рік нашу пропозицію про виділення 2.5 млрд. грн. на закупівлю нового рухомого пасажирського складу – це в першу чергу вагони, з них 50% будуть вагони для людей з обмеженими можливостями.»

«Спільно з німцями ми зараз у переговорному процесі, ми плануємо забрати у них списанні електрички, переобладнати на українську колію і використовувати їх тут в Україні.. Ці електрички в десятки разів кращі за українські електрички сьогодні і для людей це буде відчутно…»

Також промова про концесію морських портів:

«Всі морські порти включені в список для приватизації, ми підготували окремий закон про концесію, для того щоб закордонні інвестори мали спокійний надійний механізм, яким чином вони утримують державну власність в управлінні, якщо їхні інвестиції захищенні і вони отримують з цього прибуток на довгий період, а це може бути і 49 років. Окрім цього ми запустили багато інших моментів, ми вже готуємо ці об’єкти до концесії чи приватизації, тобто ми розробляємо техніко-економічне обґрунтування, щоб умовно коли парламент проголосує – в нас пакети вже готові…»

Далі питання, які я встиг задати. Але впевнений, всі інші питання, що залишились не озвучені, я ще задам та пізніше їх опублікую.

Першим було дуже цікаве питання:

У вас звільнилося місце першого заступника. Якщо є кандидатура то хто він, та яким ви його бачите?

«У мене є бачення, але я хочу розуміти чи є в мене підтримка на це бачення. Він є, але поки, що не буду говорити ім’я, аби не зашкодити людині. Ця людина не працює в МІУ…»

Відмінені чи хоча б  зменшені портові збори для круїзних суден, що заходять в порти України?

«Проблема не в ставках, проблема в тому, що круїзні лайнери просто не заходять через військові дії, через ризик, заходів зараз взагалі немає… Ми цього року тільки вперше за три роки відновили річково-морське сполучення Дунай-Чорне море-Дніпро, пішли круїзні лайнери з Румунії до нас… Зараз ведуться переговори з Грузією для відкриття сполучення Батумі-Одеса…»

Чи продала українська сторона свою долю у В’єтнамському порту?

«Ні, не продали. З цього приводу є багато нюансів, зокрема те, що раптом цю компанію вирішили різко приватизувати, як тільки почалися масові розслідування НАБУ її вирішили продати, але зараз ми це зупинили.. Я думаю, що ми вживемо всіх заходів, щоб порт повернувся в державну власність...»

Чи планує МІУ зняти другий рівень охорони з Маріупольського порту?

«Поки, що це не можливо…»

Ми всі говоримо про розвиток морської галузі.. На сьогоднішній день збільшилась кількість неправомірних оглядів контейнерів, невчасний випуск суден, це саме по собі підриває авторитет України..?

«Чому ми хочемо завести у Hutchison Ports, DP World? Дуже проста ідея, бо вони приходять не просто як інвестори в порт, вони приходять як компанії, які міняють ментальність країни, для них важливий швидкий комфортний транзит вантажів, всі портові процедури, оскільки це компанії с десятками і сотнями мільярдів обороту, вони не будуть слухати якогось Насірова «про особливості нашої країни», вони скажуть, що має бути отак от і ми будем змушені це зробити.. Тобто таким чином я сподіваюся, що ми поміняємо не тільки портовий устрій, але й поміняємо наші правоохоронні органи, митні структури, прикордонні та всі інші.. Має бути процедура нормального швидкого проходження вантажів, проблеми з нашої сторони ми стараємося це все вирішувати, але дійсно в нас є скажімо така дуже вибірковий підхід до контейнерних перевозок, і чому контейнери не йдуть через море як в нормальних країнах, а йдуть через Балтику, вантажаться на залізницю і через залізницю заїжджають сюди. Залізничнику набагато важче перевірити контейнер на потягу, аніж коли він знаходиться на судні у морі...»

Коли буде об’явлений конкурс на посаду голови УЗ? Чи буде ініційований конкурс на всіх членів правління?

«Прем’єр дав доручення невідкладно провести конкурс на керівника УЗ два тижні тому, але поки що нічого не почалося. По правлінню, я так розумію, що це буде знову якась політична конструкція, давайте дивитися за прізвищем, в принципі ми всіх добре знаємо як облуплених і про більшість людей, яким довірять Укрзалізницю, я думаю, в інтернеті буде багато що написано.. Просто потрібно не мовчати, і коли призначають на посаду покидьків, про це потрібно відверто говорити…»

Якщо немає Балчуна, то чи буде звітувати наша наглядова рада?

«Тут теж цікава історія.. Спочатку для Балчуна наглядова рада була поганою, потім стала добра, а потім взагалі зникла, то чим займалася наглядова рада я не знаю, вона не прозвітувала про свою роботу і я так розумію, що навряд чи. Тут все залежить від позиції прем’єр-міністра. Якщо будуть обрані нові наглядові ради, теж не розумію і які вони будуть…»

вгору

При повному або частковому відтворенні матеріалів пряме гіперпосилання на www.vcrti.com.ua обов'язкове! Сайт є Засобом масової інформації відповідно до діючого законодавства. 

Підписатся на оновлення

Всі матеріали опубліковані в категорії "Блог" є особистими думками авторів і не є офіційними позиціями Всеукраїнського центру реформ транспортної інфрастркуткури. Всі матеріали опубліковані в категорії "Від редакції" є офіційною позицією Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури.

×

Читайте нас у Telegram!

Дізнавайтесь про події у сфері транспорту та інфраструктури одним із перших.

icon128 2x