Fact Checking виступів та заяв голови Укртрансбезпеки (Частина 1)

Fact Checking виступів та заяв голови Укртрансбезпеки (Частина 1)

За останні два місяці Голова Укртрансбезпеки Михайло Ноняк дуже часто з’являвся на телевізійному каналі «Інтер», на новинному сайті «Обозрєватель» та інших. Загалом кількість появ та згадувань Михайла Ноняка у ЗМІ збільшилася у декілька разів.

 

Тож ми вирішили проаналізувати деякі його заяви, щодо ефективності ДСБТ. Нагадаємо: Ноняк Михайло був відсторонений від займаної посади Голови Державної служби з безпеки на транспорті Урядом України 11 квітня задля проведення службової перевірки.

 

Першою заявою ми розберемо заяву М. Ноняка про те, що «діяльність ДСБТ є ефективною».

На нашу думку, ефективність ДСБТ може вимірюватися декількома показниками:

  • Кількість виявлених автомобілів з порушеннями.
  • Кількість перерахованих коштів до державного бюджету за порушення.
  • Як довго зберігається в гарному стані нові автомобільні шляхи.

Пропонуємо розглядати по пунктах:

По-перше. За 2016 рік в було перевірено 231 296 вантажівок з них 6 769 з порушеннями габаритно-вагового контролю. В 2017 було перевірено 458 796 вантажівок, з порушеннями ГВК - 11 345. Також, за нашою інформацією нам стало відомо що з 1 січня 2018 року по 5 квітня 2018 року було перевірено 73 830 вантажівок, з яких у 2002 вантажівок виявлено порушення габаритних чи вагових показників. Зміни між 2016 та 2017 роками відбуваються. Але кількість перевірених вантажівок в деяких регіонах країни є низькою. Наприклад, в Дніпропетровській області за 4 останні місяці було перевірено всього 172 вантажівки, трохи більше однієї перевіреної вантажівки на день, в Хмельницькій 80, менше ніж одна вантажівка в день, в Луганській – жодної вантажівки не було перевірено на пункті ГВК за 3 місяці а це 120 днів, потрібно зазначити, що в 2017 році Луганська область отримала 3 нових пересувних комплекси ГВК. За той же період в Чернівецькій області було виявлено всього 9 порушень при 281 перевіреній вантажівці, в Івано-Франківській області з 266 перевірених вантажівки, було виписано всього 3 акти про порушення вагових норм, в Сумській області 10 порушень з поміж 178 перевірених вантажівках, в Донецькій області з поміж 611 перевірених автомобілів було виявлено 137 порушень. Тож виникає питання чи дійсно абсолютна більшість вантажівок дотримується вагових та габаритних норм, чи в ДСБТ є проблеми з корупцією?

 

По-друге. У 2015 році до державного бюджету було перераховано 1 608 654 гривень, у 2016 ця сума зросла до 6 948 542 гривень, у 2017 склала 17 635 993. Приріст у вабсолютних є незначним, що свідчить про неефективну систему стягнення або неналагоджену систему контролю за штрафними обтяженнями вантажівок та перевізників. За 4 місяці 2018 року ця цифра сягла 7 810 198 гривень, хоча нараховано було штрафних обтяжень на суму 18 614 982 гривень (в 2016 загальна нарахована сума дорівнювала 43 560 260 гривень, а у 2017 72 219 187 гривень). Це питання потребує додаткових досліджень «в полі» адже статистична інформація свідчить про те, що наприклад Одеська область за чотири місяці 2018 року вже перевірила більше 50 тисяч вантажівок, ця цифра є абсолютно неправдивою. За інформацією з відкритої наради, що відбулася 04.04.2018 в Одеській області працює всього один стаціонарний пост ГВК, 50000/120(днів)/24(години в день)=17,3 машин в годину. Ця цифра є абсолютно нереальною. В той час, як вся інша країна близько 15 тисяч. Звісно до уваги необхідно брати також, що в Одесі декілька великих портів. Наприклад Закарпатська, Львівська та Волинська це приграничні області, через які також повинен бути великий вантажопотік, але загальна кількість перевірених вантажівок склала близько 3000.

 

По-третє, про якість дорожнього полотна. В цій сфері багато суб’єктивних думок. Адже є дороги і в гарному стані, і в поганому. В загальному стан доріг України є поганим, в рейтингу з 137 країн, Україна посідає 78 місце. Впродовж наступних 5 років на відновлення доріг в Україні буде витрачено 300 мільярдів гривень. Тож ефективна робота ДСБТ з контролю за перевантаженнями та іншими порушеннями є вкрай важливою.

 

Ми повідомляли про численні факти корупції (порушення) в діяльності ДСБТ та пропонуємо ознайомитися з деякими фактами: як в ДСБТ за 600 гривень пропускають перевантажені фури, як в ДСБТ працює схема «перерозподілу» дозволів на міжнародні вантажні перевезення, як за хабар арештували чиновника ДСБТ в Києві та багато інших.

 

На черговій прес-конференції в Укрінформ, голова ДСБТ повідомляв про те, що ДСБТ не має матеріального забезпечення, ресурсу та людей.

  

Потрібно зазначити що ДСБТ була створена у 2015 році, сам же Михайло Ноняк був призначений головою ДСБТ у 2016 році. За два роки ДСБТ змогла, з другої спроби, закупити габаритно-вагові комплекси. Але для роботи пересувних комплексів габаритно-вагового контролю, необхідно більше устаткування (відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України №255 від 28.07.2016). Це устаткування, ДСБТ не змогла придбати за 3 роки.

 

При закупівлі комплексів ГВК не були включені необхідні генераторні установки, також на постах відсутні платіжні термінали. В деяких випадках, у інспекторів ГВК немає в наявності і іншого необхідного обладнання. Тож постає питання, хто саме не зміг організувати та здійснити закупівлю необхідного устаткування.

 

Потрібно зазначити, що під керівництвом МІУ знаходиться близько 100 підприємств та установ, і контроль за кожним встановити дуже складно. Тим паче Уряд взяв вектор на децентралізацію, тож відповідно цієї філософії – контролю і не має бути. Тож все необхідне устаткування, нормативно-правову документацію ці установи, служби, підприємства повинні розробляти самі та спільно з МІУ адвокатувати це питання на партнерських засадах.

 

Щодо штату ДСБТ, відповідно до постанови КМУ від 5 квітня 2014 р. № 85 гранична кількість штату є 613 осіб. І за два роки ДСБТ не ініціювала зміни до цієї постанови.

 

Починаючи з 2015 року було подано тільки два законопроекти №4660 та №4661. Тут є спільна відповідальність між МІУ та ДСБТ. Але потрібно пам’ятати, що МІУ також регламентує роботу авіаційної, річкової, морської, залізничної сфер. І без постійної роз’яснювальної роботи зі сторони ДСБТ для депутатів, ці законопроекти залишаться законопроектами.

вгору

При повному або частковому відтворенні матеріалів пряме гіперпосилання на www.vcrti.com.ua обов'язкове! Сайт є Засобом масової інформації відповідно до діючого законодавства. 

Підписатся на оновлення

Всі матеріали опубліковані в категорії "Блог" є особистими думками авторів і не є офіційними позиціями Всеукраїнського центру реформ транспортної інфрастркуткури. Всі матеріали опубліковані в категорії "Від редакції" є офіційною позицією Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури.

×

Читайте нас у Telegram!

Дізнавайтесь про події у сфері транспорту та інфраструктури одним із перших.

icon128 2x