Бориспіль & Ryanair, хто переможе?

Бориспіль & Ryanair, хто переможе?

У березні 2017 року найбільший європейський лоукостер Ryanair оголосив про свої плани літати до України. З того часу тривали активні переговори, в результаті яких мала бути підписана угоду про умови обслуговування авіакомпанії в ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль». 5 липня керівництво Борисполю підписало власний варіант договору, врахувавши деякі вимоги Ryanair, проте відмовивши в інших, зокрема у наданні знижки на рейс Київ-Лондон. Деякі експерти в галузі авіації висловили хвилювання, що такі дії можуть завершитися тим, що Ryanair врешті-решт з України просто не літатиме. Тому 10 липня 2017 року в Укрінформі відбувся брифінг на тему «Аналіз лоукост-політики міжнародного аеропорту «Бориспіль» на прикладі співпраці з авіакомпанією Ryanair в контексті пріоритетів розвитку держпідприємства».

Генеральний директор аеропорту Павло Рябікін розповів про фінансові  ризики, якими загрожує підписання угоди в тому вигляді, який пропонують ірландці. Він наголосив на трьох основних питаннях, у яких аеропорту та авіакомпанії так і не вдалося дійти згоди. Перш за все, непорозуміння виникли, коли Ryanair заявив, що розмір аеропортових зборів за кожного відправленого пасажира має бути зафіксованим на п’ять років($7,5). Наразі така можливість не відповідає Наказу Міністерства інфраструктури, адже не враховує гарантування зростання пасажиропотоку.

Наступним пунктом, з якого також нема єдиного підходу, є правило 100 км. У новій публічній оферті Борисполю вказано, що знижка на новий рейс надається виключно при відкритті маршруту з Києва в аеропорт, що знаходиться не менше ніж за 100 км від аеропорту, куди вже здійснюються польоти. В Наказі Міністерства інфраструктури, на який орієнтується Ryanair, прив’язки до аеропорту немає.  Павло Рябікін підкреслює, що в оферті відображена саме європейська тенденція, рекомендована Європейською комісією для аеропортів.

Третім ускладненням є питання про те, де повинні розглядатися спірні моменти. Ryanair наполягає, що це має відбуватися в Лондоні із застосуванням англійського права. Керівництво Борисполю притримується думки, що все-таки релевантним в такому випадку повинно лишатися саме українське законодавство.

За словами Павла Рябікіна, поки він перебуває на цій посаді, угоду у версії Ryanair він підписувати не буде. Таку позицію він аргументував фінансовими збитками в 2 млрд грн на рік, що загрожують аеропорту. «Ми зробили свій крок назустріч. Тепер черга авіакомпанії трішки поступитися», - вважає керівник Борисполю.

У ході прес-конференції Павло Рябікін наголосив на тому, що ультимативні вимоги,  Ryanair, які передбачають надання ряду безкоштовних послуг, прямо суперечать українському і європейському законодавству та Статуту ДП МА «Бориспіль». Такими Голова Борисполю вважає безкоштовну аеронавігацію, безкоштовні стійки реєстрації, безкоштовні стоянки для таксі та площі для реклами, і деякі інші.  Ішлося також про певний політичний підтекст ситуації, що склалася, було висловлено сумніви щодо законності підписання меморандуму авіакомпанії з урядом, а не з самим аеропортом.

Однак мова велася не тільки про складну ситуацію з ірландським лоукостером. На початку промови, Павло Рябікін звернув увагу преси на основні здобутки аеропорту за останні кілька років, продемонстрував зростання фінансових показників. Також він розповів про кілька інфраструктурних проектів, які планується втілити в життя до 2020 року.  Серед них:

  • побудова 3 додаткових виходів на посадку;
  • розширення зони отримання багажу;
  • розширення трансферної зони до пропускної спроможності 1 500 пас/год.;
  • реконструкція другої злітно-посадкової смуги;
  • розбудування паркінгу з можливістю побудови власної автостанції.

На все це планується витратити близько 10 млрд гривень та завершити реконструкцію та побудову нових інфраструктурних об’єктів через три роки.

Якими ж досягненнями, за словами Павла Рябікіна, аеропорт Бориспіль може похвалитися вже сьогодні? Це доволі успішна хабова модель розвитку, більше 50 авіакомпаній, які літають з Борисполя, річний прибуток 1,5 млрд гривень та пасажиропотік 8,65 млн пасажирів у 2016 році.

Підбиваючи підсумки, генеральний директор аеропорту Бориспіль висловив надію, що здоровий глузд таки візьме гору і ще раз підкреслив, що відкритий до переговорів та готовий підписати угоду на взаємовигідних умовах.

Такий здавалося б оптимістичний підхід на ранковій прес-конференції вселив нотку надії, що все ще може владнатися і Ryanair в Україну таки прилетить. Але ненадовго. Вже через кілька годин українські соц. мережі та онлайн-змі заповнили повідомлення про те, що Ryanair відмовився від польотів в Україну, оскільки аеропорт не виконав угоду, яку було досягнуто між авіакомпанією та  менеджментом Борисполю.

Марія Шиманович

вгору

При повному або частковому відтворенні матеріалів пряме гіперпосилання на www.vcrti.com.ua обов'язкове! Сайт є Засобом масової інформації відповідно до діючого законодавства. 

Підписатся на оновлення

Всі матеріали опубліковані в категорії "Блог" є особистими думками авторів і не є офіційними позиціями Всеукраїнського центру реформ транспортної інфрастркуткури. Всі матеріали опубліковані в категорії "Від редакції" є офіційною позицією Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури.

×

Читайте нас у Telegram!

Дізнавайтесь про події у сфері транспорту та інфраструктури одним із перших.

icon128 2x